Gmina Radłów

Gala RÓŻE POWIATU

14 stycznia w Oleśnie odbyła sie uroczysta Gala Noworoczna, podczas której już po raz 15 wręczono zaszczytne wyróżnienie jakim jest "ROŻA POWIATU".

Tegoroczną laureatką nagrody jest mieszkanka naszej gminy- pani MARTA KORZEKWA.

Na uroczystości wręczono nagrody i  wyróżnienia Starosty Oleskiego za osiągnięcia w dziedzinie sportu, twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz wolontariatu.

Nagrody wręczali Starosta Oleski Roland Fabianek, Wicestarosta Stanisław Belka, Przewodnicząca Rady Powiatu Ewa Cichoń oraz  Wiceprzewodniczący : Barbara Kaczmarczyk i Krzysztof Chudzicki oraz obecny na gali Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

Uroczystość uświetnił występ zespołu wokalno- instrumentalnego "Na szczęście".

Na samym początku zostały wręczone listy gratulacyjne Dyrektora Zespołu Szkół w Oleśnie im. Lotników Polskich- pana Marka Leśniaka dla sympatyków i sponsorów szkoły. Nagrodzona została także mieszkanka naszej gminy- pani Małgorzata Brodowa, właścicielka kwiaciarni "Małgosia" w Radłowie.

Nagrodę January 2019-  za wspieranie inicjatyw samorządu powiatowego odebrał STEFAN WŁOKA- komendant gminny OSP RP Gminy Radłów. Obecnie to mieszkaniec gminy Rudniki, ale zawodowo związany Gminą Radłów szczególnie z OSP w Radłowie. Swoją czynną działalność wypełnił niezwykle ofiarnie, a teraz dzieli się własną wiedzą pożarniczą z młodymi adeptami ochrony przeciwpożarowej . W pokoju o wymiarze 8 m² potrafi zaparkować 487 pojazdów ratowniczo- gaśniczych. Druh Stefan Włoka posiada niezwykłe hobby -  kolekcjonuje modele strażackie z różnych stron świata. Wielokrotnie wyróżniony i odznaczony za solidność i fachowość w swoim zawodzie. 

Nagrodę "Róża Powiatu Oleskiego 2019" otrzymali: Leon Gnacy z gminy Gorzów Śląski, Grzegorz Nowałka z gminy Praszka oraz MARTA KORZEKWA- mieszkanka Gminy Radłów.

W laudacji doceniono zasługi pani Marty jako wieloletniej Dyrektor Gminnej Biblioteki w Radłowie oraz wielkiego i zaangażowanego animatora kultury i historii lokalnej.

Historia- świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości…” w takich słowach opisał historię Jan Paweł II.I rzeczywiście historia to niezwykły świadek czasu. Jednak czymże byłaby historia bez przekazu, zakopana w tomach ksiąg, do których w pędzie życia codziennego nikt nie zagląda. Z tymi tomami ksiąg na co dzień związana była pani Marta Korzekwa.  Od 1 sierpnia 1971 roku pracowała w Gminnej Bibliotece Publicznej w Radłowie, pełniąc funkcję Kierownika a następnie Dyrektora placówki. W roku 2008  przeszła na emeryturę- ale tylko zawodowo- ponieważ osobowo jest nadal aktywna i zaangażowana w sprawy wioski, gminy i powiatu. Czynnie działa w stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „Górna Prosna”. Najpierw jako wiceprezes stowarzyszenia, a następnie członek Rady Decyzyjnej. Na sercu leżą jej sprawy regionu, w rozwój całego obszaru, kształtuje swą postawą pozytywne wzorce człowieka- społecznika oddanego w sprawy, w które się angażuje. A angażuje się wiele. Lokalne koło Caritas, działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Radłowa, stała współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury, z bibliotekami oraz szkołami….to tylko niektóre aspekty jej działalności. Jednak najbardziej widoczne jest jej zaangażowanie w sprawy pielęgnowania i upowszechniania kultury i historii regionu. Jako członek, a także osoba, zajmująca się koordynacją działalności Koła Historyków stara się upowszechniać naszą wielokulturową historię regionu. Początki spotkań Koła datuje się na rok 1999. Wszystko wzięło swój początek od grupy osób, która spotkała się jako jury oceniające prace z dziedziny historii regionu pisane gwarą.  To spotkanie było iskierką zapalną do organizowanych obecnie comiesięcznych spotkań lokalnych pasjonatów historii. Sympatycy Koła regularnie organizują spotkania, na których wspominają wiele ciekawych, dotąd nieupublicznionych kart z historii regionu. Działalność Koła obejmuje cały powiat. Obecnie Koło liczy 25 stałych sympatyków, którzy regularnie biorą udział w spotkaniach. Nie ma tu podziału na gminy, sołectwa czy wyznanie.  To, co robią jest rzeczą niezwykłą. I w tym niekwestionowane zasługi należą się pani Marcie, która potrafi  zarażać innych swoją pasją, odkrywa przed innymi niezwykłe historie, mobilizuje i motywuje do upubliczniania kolejnych ciekawych kart historii. Pani Marta Korzekwa codziennie pochyla się na rozwojem kultury i historii naszej gminy i powiatu. Do tego pozostaje empatyczna na los drugiego człowieka, angażując się w każdą społeczną inicjatywę.   W swych niezwykle wyważonych, pełnych mądrości życiowej wypowiedziach daje świadectwo wrażliwości na zapomniane ślady przeszłości. Nie sztuką bowiem  jest posiąść wiedzę, ale umiejętnie się nią dzielić. Temu właśnie służy jej społeczna praca, spotkania z młodzieżą i liczne artykuły w lokalnej prasie." 

Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych i osobistych.