TRZECI ETAP ZNOSZENIA OGRANICZEŃ OD 18 MAJA 2020 ROKU

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 maja 2020

Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział duże zmiany od 18 maja. Otwarte zostaną salony fryzjerskie oraz otwarte restauracje z zachowaniem szczególnych warunków bezpieczeństwa sanitarnego. Zmienione zostaną też rygory dotyczące kultu religijnego. Premier apelował jednak, aby kto może pracował zdalnie,  o zachowanie 2 metrowego dystansu oraz o noszenie maseczek.

Salony fryzjerskie i różnego rodzaju salony piękności będą mogły zostać otwarte, ale warunkiem będzie zapewnienie wobec klientów warunków bezpieczeństwa. Szczegółowe wytyczne powinny pojawić się na dniach.

- W zakładach fryzjerskich i kosmetycznych nie może być poczekalni, nie możemy czekać w grupie, dlatego umawiajmy się na wizyty – apeluje minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Restauracje i punkty gastronomiczne również będą mogły wznowić działalność, ale przy zachowaniu 2 metrowego odstępu między stolikami. W lokalu będzie mogła przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Premier zachęcił do otwierania ogródków - Zachęcamy tam gdzie kto może do otwierania ogródków, bo jak mówią nam epidemiolodzy na świeżym powietrzu jest bezpieczniej

Od poniedziałku więcej osób będzie mogło podróżować autobusami i tramwajami – do pojazdu będzie mogło wsiąść 30% ogólnej liczby miejsc (wliczając również stojąccych). 

W kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych (obecnie mamy rygor 15 metrów).

Poluzowane zostaną też restrykcje dotyczące uprawiania sportu. Na stadionach będzie mogło przebywać nawet 22 zawodników.

Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych prowadzone będą mogły być zajęcia opiekuńcze. Jak wyjaśnił jednak premier Morawiecki, nie będą to jeszcze zajęcia obowiązkowe.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie